© Jan Husák

Valdštejnské imaginárium je nezisková organizace, která usiluje o oživení historické stavby Valdštejnské lodžie neobvyklými cestami. Vychází přitom ze skutečnosti, že tato unikátní stavba nebyla nikdy dokončena. To, že Valdštejnův projekt zůstal v mnoha aspektech nenaplněným snem, je velkou inspirací stávajícímu týmu sdruženému kolem památky. Ten již několik let vytváří z tohoto mimořádně působivého místa kulturně-komunitní centrum, které propojuje živé umění a neobvyklé způsoby poznávání historie a zároveň se stává nezávislou kreativní platformou města. Činnost Imaginária má dvě základní složky - kulturní a historickou.

Projekt Kulturní imaginárium se zaměřuje na živé umění, alternativní kulturu, netradiční rodinné akce a site-specific projekty. Mimo pořádání množství koncertů, představení či workshopů se věnuje i autorským akcím. Využívá unikátní prostory a nezaměnitelnou atmosféru historické stavby a pracuje s imaginací diváků. Např. v projektu Netradiční oživování tradic je snahou přiblížit nekonvenčním způsobem tradice a vytvářet živou kulturu ohleduplně vůči památce a historii. V rámci tohoto projektu probíhají pravidelně akce ČARODĚNÍ, SLAVNOST STROMŮ a DIVOVÁNOCE.
Valdštejnské imaginárium s organizací Nová síť každoročně pořádá festival nového a alternativního divadla MALÁ INVENTURA JIČÍN a od roku 2018 organizuje festival alternativní hudby, worldmusic a netradičního divadla LODŽIE WORLDFEST.

Historické imaginárium se věnuje zpřístupňování fascinující památky a jejího příběhu veřejnosti. Činí tak ovšem netradičním způsobem, který odpovídá zvláštnímu charakteru této stavby, v jejíž historii je řada bílých míst a prostoru pro fantazii. Jeho činnost mimo jiné zahrnuje osobité prohlídky památky, rébusovou hru VE STÍNU VALDŠTEJNA nebo originální videoprohlídky.


Projekty

ČARODĚNÍ

Magický svět čarodějných bytostí v prostorách barokní památky a jejím okolí probíhá každoročně 30. dubna.
Youtube

SLAVNOST STROMŮ

Fantaskní oslava světa stromů pro celou rodinu s výtvarnými dílnami, divadly a představením o stromových bytostech bývá třetí sobotu v říjnu. Akce se odkazuje k mezinárodnímu dni stromů, který připadá na 20. 10.
Youtube

DIVOVÁNOCE

Netradiční adventní akce pro celou rodinu v prostorách barokní památky s vánočními dílnami, divadly, koncerty a neobvyklým živým betlémem se odehrává druhou sobotu v prosinci.
Youtube

LODŽIE WORLDFEST

Festival worldmusic, alternativní hudby a netradičního divadla ve Valdštejnské lodžii probíhá první víkend v září.
Youtube
www.worldfest.cz

MALÁ INVENTURA JIČÍN

Festival nového divadla ve Valdštejnské lodžii ve spolupráci s organizací Nová síť, z. s. se uskutečňuje třetí týden v září.
Youtube
www.novasit.cz


Náš tým

Jiří Vydra
kastelán a ředitel z.ú.

Anna Strnadová
PR a produkce

Lucie Hronová
produkce

Adam Hošek
vedoucí průvodců

Luděk Havel
ekonom

Michaela Kohoutová
provozní Café Loggie


Výroční zprávy

Zobrazit další
Zobrazit méně