ČeskyEnglish
prostor
VALDŠTEJNSKÁ LODŽIE je unikátní barokní památka, kterou nechal v blízkosti města Jičína vystavět vévoda Albrecht z Valdštejna jako originální reprezentativní sídlo. Lodžie je zastřešená terasa otevřená do okolí mohutnými arkádami a je součástí komplexu, který tvoří kromě zmíněné Lodžie i Čestný dvůr s hospodářskými budovami a rozsáhlý park Libosad. Celý tento projekt nebyl z důvodů náhlé smrti Albrechta z Valdštejna nikdy dokončen a objekt během několika staletí chátral. V současné době se v této památce dá využívat jen malá část interiérů, ale postupně se realizují prostory pro zázemí a multifunkční využití.

Hlavním prostorem pro pořádání venkovních akcí je zastřešená terasa o rozměrech 26 x 9 m, pro menší koncerty a představení je oktogonální místnost OKTOGON o rozměrech 8 x 6,5 m a pro divadelní a taneční představení je provizorní divadelní sál o rozměrech 6 x 11,5 m.

možnosti
Valdštejnská lodžie je inspirativním místem pro širokou škálu umělecké činnosti a její vzdálená poloha od centra města je výhodou pro systematickou tvůrčí práci, umělecké residence, realizaci netradičních projektů a má předpoklad pro organizování originálních rodinných akcí a vzdělávacích aktivit.   

 

poslání
KULTURNÍ IMAGINÁRIUM je neobvyklý koncept oživování Valdštejnské lodžie, barokní památky na okraji Jičína, na kulturně-komunitní centrum, zaměřené na současné živé umění a alternativní kulturu. Během roku 2012 zde vznikla nezávislá skupina umělců, dobrovolníků a pomocníků, kteří zde společně začali tvořit autorské projekty zaměřené na site-specific art, performance, taneční a výtvarné divadlo, začleněné do originálních kulturních akcí pro celou rodinu.
Myšlenka Kulturního imaginária neboli Místa zapomenutých snů vychází ze skutečnosti, že stavba nebyla nikdy dokončena a Valdštejnův projekt zůstal v mnoha aspektech nenaplněným snem. A právě motivem oživování zapomenutých snů se nechává inspirovat tým Lodžie.

projekty
KULTURNÍ IMAGINÁRIUM se kromě pořádání koncertů, představení, přednášek, projekcí a workshopů zaměřuje na autorské akce, které se snaží využívat unikátní prostory a nezaměnitelnou atmosféru historické stavby. Snahou projektu Netradiční oživování tradic je nekonvenčním způsobem přiblížit tradice a vytvářet živou kulturu ohleduplně vůči památce a historii. V rámci tohoto projektu probíhají pravidelně: ČARODĚNÍ – magický den pro celou rodinu, SLAVNOST STROMŮ – rodinná tematická akce v rámci mezinárodního Dne stromů, DIVOVÁNOCE – netradiční adventní akce s neobvykle pojatým živým betlémem, divo-dílnami, vánočními představeními a hudbou, atd.

Tabulky