ČeskyEnglish

PROCHOROVI PŘÍSPĚVKY - návštěva veValdštejnském paláci v Praze 4. 10. 2013

U Valdštejnů v Praze

 Jeli jsme do Prahy do Valdštejnské ulice do Valdštejnského paláce. Dojmy získané možno rozdělit do dvou částí:

Současnost – senát

Přijetí vlídné. Jiný svět poznali jsme hned. V kávovém automatu byla tam káva za 6 korun. Do senátní restaurace s podobnými cenami jsme nešli. Ne, že bychom nechtěli. Jednací sál má míry 8,6 x 60 m. Působí důstojným dojmem, i když jsou stěny svázané železnými tyčemi. Bývala to maštal. Však tu ještě dva kruhy na vázání koňů zůstaly. Každý kůň měl u svého stání svůj portrét. I předsedové senátu mají tu své portréty na schodišti. Bez kruhů. Reprezentační prostory jsou krásně zdobné, starobylé

Historie - vévoda

Koňové požívali v minulu mnohých výsad. Patrně se s nimi panstvo vytahovalo podobně, jako dnes auty. Akorát, že panstvo se tenkrát na koních nechávalo vymalovat. Teď se nechává fotit se svými blondýnami. Poslední kloudné portréty aut namaloval Kamil Lhoták. Vévodův kůň se jmenoval Mas Querido, což ve španělštině znamená Můj miláček.

Železná pokladna, kterou Valdštejn ukradl moravským stavům, má tuze rafinovaný zámek. Prý ji nakonec vrátil. Kdo to dnes umí?

Podobnost s Jičínem je značná. Je tu grota – umělá jeskyně, jako u nás. Sala terrena taky. I v pražském paláci nechal si vévoda budovat úplně nahoře pozorovatelnu, odkud se díval na hvězdy. Ale taky možná se tam i ukrýval před světem. Podle některých názorů pozorovatelnu zamýšlel vybudovat i v Lodžii. Točité neveřejné schodiště – cesta do soukromí.

Rozdíly? Pražská lodžie je součástí rozsáhlé stavby, jičínská je solitér, má jen svůj čestný dvůr – hospodářskou část. Na rozdíl od pražské zdobnosti, je naše oprýskaná, nedostavěná, na terase značně protahuje. Ale naše, oblíbená. A výhled je do zeleně, jen do přírody, byť trochu člověkem upravené. Kam lidé chodí za klidem, někteří za samotou. Kde jsou jen sami se sebou, nebo svými blízkými.

Valdštejnova bronzová socha stojí na nádvoří. Její kopie měla by být v Jičíně. Ale původní socha, tedy mramorová, je v jednom ze vstupů do paláce. Takže Jičín měl by získat druhou kopii. Kopii kopie.

Vévodovo heslo bylo: Navzdory závisti. A jaké heslo je heslo naší Lodžie teď?

proChor
B. Procházka

....................................................................................................................................................................................................

PROCHOROVI PŘÍSPĚVKY - Malá inventura Jičín 2013 | 19. 9. MALÉ VALŠTEJNSKÉ MYSTÉRIUM

Nahlížení do Valdštejnových snů v Lodžii aneb Jak začalo malé mysterium

 Lidé pomalu přicházejí, stmívá se, vrata Lodžie jsou zavřená. Přichází žebrák a vysvětlí, že se možná otevřou, když se vyberou peníze na umělce. Lidé vhazují do krabičky korunky, každá zacinká. Pak už slova žádná.

Žebrák zatlačí, vrata se otvírají, lidé vcházejí. Uprostřed dvora vysoká postava v livreji. Má kouzelnou skleněnou kouli, v ní svíčku. To je jediné světlo, lidé jdou za ním do oktogonu. Tady u klavíru skladatel zuřivě píše svou skladbu, vstane, tančí, napsaná melodie najednou zní. Protože ve výklencích Jana a Jarmila, velká a malá harfa. Tempo se stupňuje. Muzikant - tanečník je vyčerpaný. Každá tvorba vysiluje. Průvodce se svým světlem vede lidi na terasu.

Tam dívka Magdaléna. Na bílé sukýnce má svíčky. Tančí své vyznání, hledání stínů. Přidává se klavír. Je rozladěný, jeho zvuky jsou podporovány mihání světýlek. Nebo je tomu naopak? Tanečnice padá. Světlo průvodce pohybuje se dolů po schodech.

Ve sklepě lidé, přitahováni svíčkou průvodce, vytvoří kruh okolo zdí. Tanečnice Zuzka je oblečena stejně. Ale je uzavřena kamennou zdí. Má jen židli a hudbu. Trochu světla, které se mění. Laďka nahoře, ve dveřích které nikam nevedou, hraje na tibetské mísy, bubínky a vlastní ústa. Dívka v bílém útočí i na zeď. Hledá. Marně. Padá. Shora sypou se bílé vločky.

Ale to už jdou lidé za svým světlem. Ve dvoře je kolotoč na něm pověšené láhve. Světla je málo, na co taky? Vysoký pán v černém nalije a nabídne: „Pijte!“ První slovo po téměř hodině. Pak zazní niněra, přidávají se harfy. Lidé přicházejí, přijímají nabízený nápoj. Po každé nabídce se kolotoč pomalu pootočí a přijde další, jiná láhev. První sklenku dostává žebrák.

Tak začala v Lodžii dne 19. 9. 2013 Malá divadelní inventura.Trvala do neděle 22. 9. 2013.

 proChor
B. Procházka


FOTO:
http://prochor.rajce.idnes.cz/Inventura_13
http://prochor.rajce.net/Inventura_13
 
....................................................................................................................................................................................................

PROCHOROVI PŘÍSPĚVKY - PRINCEZNA TMA a komponovaný program o.s. Apropo o romské kultuře 30. 8. 2013

Cikáni v českém ráji

Skupina klientů Aprpa a další zájemci se rozhodli vyzkoušet, jak vypadal cikánský život v době, kdy ještě kočovali. Vypravili se na týdenní putování krajinou. Šli pěšky, jen kousek zpátky jeli vlakem. Vozíčkáři měli své asistenty, když bylo třeba, pomohli ostatní.

Měli s sebou vlastnoručně vyrobenou romskou vlajku a čtyři důležité artefakty: Láhvičku živé vody, která omlazuje, podkovu pro štěstí, kouli ze které se dá věštit a ten čtvrtý jsem zapomněl. Samozřejmě na cestu se oblékli po cikánsku. Dámám pestré sukně, šátky i jiné ozdoby tuze slušely, i těm na vozíčkách. Vousatí pánové v kloboucích zmužněli. Dokonce se někteří pokoušeli i cikánsky mluvit.

Po cestě dozvěděli se členové výpravy mnohé z dějin cikánů, naučili se i píseň, mnohé věci vyzkoušeli si i prakticky. Sem patří i slepice, kterou bylo potřeba nejdříve chytit, oškubat, a uvařit z ní polévku. To nebylo teoreticky, fotografie jak z kotlíku kouká slepičí noha je zachována. Slepice se vaří dlouho a tak polévka byla až někdy v deset večer. I to jsou praktické poznatky z cesty.  

O dobrodružství nebyla nouze, ale všichni se v sobotu 31. srpna ve zdraví vrátili. No, nějaké štípance byly. Přijeli vlakem od Sobotky, vystoupili ve Valdicích a před Lodžií je čekal Cikán Vajda. Ten od nich převzal artefakty a předal jim poklad. Tím pokladem byly jejich rodiče, to je poklad největší.

Je příznačné, že návrat byl směřován právě do Lodžie, která s Apropem kamarádí. Ostatně bramborový guláš se nejlépe dělá na ohni na dvoře v Lodžii. A taky okolo ohně nejlépe chutná.

Odměnou pro všechny bylo pak divadelní představení. Za tím účelem přijeli praví Cikáni z Brna, kteří s Divadlem Líšeň sehráli představení Princezna Tma. Hodně se tu hrálo, zpívalo, tancovalo. Paráda, atmosféra, nálada – jak bývá v Lodžii zvykem.

proChor
B. Procházka   

foto: http://prochor.rajce.idnes.cz/2013_08_30_Div._Lisen_a_Cikani_Apropo/

...................................................................................................................................................................................................

 

 

Dobrovolnický mezinárodní work camp Tamjdem v Lodžii 4. - 6. 5. 2012

.

http://www.dobrovolnik.cz/informace/jeden-vikend-mnoho-zazitku-dobrovolniku/

http://www.duha.cz/clanky/835.html04. 5. 2012 |  Na Čarodění přišly čtyři stovky lidí - Autor: Bohumír Procházka | Jičínský deník

27. 3. 2012 | Valdštejnská lodžie rozšiřuje expozici | Jičínský deník

27. 3. 2012 | Barokní hudba zněla v sobotu Valdštejnskou lodžií | jicinskozpravy.cz

 

 

Články o Jičínském masopustu 2012

http://jicinsky.denik.cz/kultura_region/jicin-masopust-ohlednuti20120223.htmlČlánky o Divovánocích:
http://www.jicinskozpravy.cz/zpravy/2011/1/3753-soucasti-divovanoc-byl-take-netradicne-pojaty-biblicky-pribeh-o-narozeni-jeziska.htm

http://www..mistnikultura.cz/kraj/kralovehradecky-kraj
http://jan-k-celis.webnode.cz/news/divovanoce-ve-valdstejnske-loggii/
http://jicinsky.denik.cz/kultura_region/jicin-lodzie-divovanoce20111211.html
http://jicinsky.denik.cz/kultura_region/jicin-lodzie-divovanoce-zaoponou20111214.html
http://jicinsky.denik.cz/kultura_region/jicin-sedlicky-lodzie-divovanoce20111209.html

12. 12. 2011 | Divovánoce ve Valdštejnské lodžii uvedl betlém | Jičínský deník
13. 12. 2011 | Divovánoce ve Valdštejnské loggii | j a n k. č e l i š

19. 12. 2011 | Genius loci Valdštejnské Lodžie | Místní kultura


Slavnost stromů:
24.10.2011 | Stromy slavily ve Valdštejnské lodžii svátek | Jičínský deník


25. 10.  2011 | Nový kastelán Valdštejnské lodžie u Jičína | Český rozhlas

25. 10. 2011 | Ptali jste se kastelána Valdštejnské lodžie | Jičínský deník

13. 05. 2011 | Hledá se kastelán Valdštejnské lodžie, a to rychle | Jičínský deník22.03.2012 | Pražský soubor Subito ve Valdštejnské lodžii |Jičínský deník http://jicinsky.denik.cz/kultura_region/jicin-masopust-ocimasmrti20120221.html
Tabulky